Eat, Sleep, Study Package

Total Run Time – 1:10

On Cam – (Charles Munro)

For college students, finding time to eat during a hectic school day is difficult enough, but eating healthy is an even tougher challenge.

Take tape and snd under (VO)

CG (Main Library – University of Iowa)

(VO)

A study published by the Harvard School of Public Health in 2013 found that a healthy diet cost about $1.50 more per day than an unhealthy diet. It may not seem like much but it can make maintaining a healthy diet difficult on a college student’s budget.

 

:17 Tape cont, vid and snd full

SOT CG (James Hughes-UI Freshman)

(SOT)

(incue) “As a freshman, eating in the dining halls…”

(outcue) “…to try to choose healthy”

 

:22 SOT end (VO)

(VO)

Along with cost, students also struggle to find time to eat

:27 Tape cont, vid and snd full

SOT

:28 CG (Sydney Wieczorek-Student Manager—Library Cafe)

(SOT)

(incue) “So most people…”

(outcue) “it’s easier for classes to grab on the go”

 

:35 SOT end

On Cam

:36 CG (Joe Fisher – @joefisherui)

Unhealthy eating habits have been tied to a spike in cases of diabetes. Currently almost 1 in 10 people is diagnosed with some form of the disease.

 

:43 (VO)

(VO)

UI encourages students to use their UChoose program to find healthy items around campus. For more information/ search Uchoose on the UI website.

:53 sig out

From the UI main library in Iowa City, I’m Joe Fisher – Daily Iowan TV

 

:58 END

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s